Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Decadence Now. (Od března v Národní galerii!)

Dobu, ve které právě žijeme, lze nejjednodušeji vystihnout termínem dekadentní. Tento pocit nám denně potvrzují politické špičky, média, kulturní odborníci a podoba současného umění. Lépe řečeno, ta podoba, kterou se nám výše zmíněné subjekty snaží neustále diktovat. My se však ocitáme v okamžiku, kdy většina z nás hladově touží po čistotě..

O podobě současného umění dnes rozhodují lidé, kteří o tom, co znamená být umělcem a uměním trávit celý život, neví prakticky vůbec nic. Na celém světě se z umění stává produkt, který je po způsobu mean-streemového managementu servírován konzumentům, tedy nám divákům, do plastových kelímků od Coca Coly. Z reprobeden se na nás v popartovém koutku berlínské národní galerie linou největší hity The Beatles; chybí už jen loutka Josepha Beuyse, která by nás na závěr výstavy pomazala lojem, abychom pochopili o čem to vlastně je, to jeho umění..

Podobnou proměnou s největší pravděpodobností projde i naše Národní galerie v Praze. Některá média již avizovala nejdynamičtější změny právě ve sbírce moderního a současného umění. Od března se můžeme těšit, že se pro nás nad Veletržním palácem rozzáří to krásné červené srdce, protože pravda a láska konečně i zde zvítězila nad lží a nenávistí!?

Prezentace moderního a současného umění obecně zcela podlehla komerčnímu diktátu, kdy jsou koncepce výstav podřízeny trendu doby a všechny expozice západní kultury jsou koncipovány podle jedné umělecko-historické šablony. O krizi uměnovědných oborů jsem se nedávno opět přesvědčila na výstavě v berlínské Neue Nationalgalerie, kde v současné době probíhá výstava, „Der geteilte Himmel 1945 – 1968“, německé poválečné umění ve světovém kontextu, a to výhradně z vlastních sbírek. Očekávala jsem nový pohled na východní a západní německé umění, ideálně objev nových uměleckých osobností. Bohužel koncepce výstavy byla pojednána v naprosto zavedeném a uniformním schématu současnosti.

Umělci bývalého východoněmeckého bloku byli upozaděni svobodným abstrakcí západem. Pravděpodobně nikdo z kurátorů nenašel odvahu postavit se všeobecně poplatné prezentaci nebo si dát práci s hledáním osobností, které lehce nezapadají do celosvětové uměleckohistorické konstrukce, a vystavit tak díla východoněmeckých autorů, kteří stáli mimo socialistický realismus, nepracovali v duchu předválečné moderny, nebo ti, kteří by nenásledovali světové dění, ale hledali svou vlastní cestu.

Já si přesto dovolím tvrdit, že pokud bylo někde možné nalézt pravdivou podobu moderního a současného umění, tak to bylo právě v pražském Veletržním paláci! Kontext sbírky byl na počátku nového tisíciletí nadčasově přehodnocen. Stálá expozice poválečného umění byla obohacena o zásadní díla, do té doby široké veřejnosti méně známých autorů, jakými jsou Pavel Brázda a Ivan Sobotka.  Bývalému vedení Národní galerie se povedlo vtisknout do expozic specifickou podobu, která je charakteristická prezentací děl, která jsou výrazná, i přesto, že nezapadají do teoreticky nalinkovaných rámců. Tím nabízí divákům neotřelý pohled na české umění, který je i pro zahraničního diváka velice obohacující, a to především tím, že nabízí svobodný obraz umění z období totality. Měli bychom si uvědomit, že o Pavlu Brázdovi lze již dnes hovořit jako o jedné z prvních osobností světového popartu.

Kurátorům pražské Národní galerie se povedlo v předstihu upozornit na blížící se kulturní úpadek. Nepodlehli světovým, konzumem podbarveným, tendencím, a výstavní expozice byla vždy chápána skromně a seriózně. Zvolená cesta předznamenává myšlenkový směr, který je možný chápat jako nejjednodušší cestu k narovnání zdeformovaných hodnot.

K mé velké lítosti, všechny dosud zveřejněné informace potvrzují obavy, že Národní galerie za nynějšího vedení vyšla v prezentaci současného umění cestou, která podléhá povrchnosti a rychle se střídajícím módním trendům právě na úkor pravdivé podobě současného umění a umění vůbec.

Autor: Hana Šauerová | pátek 17.2.2012 11:08 | karma článku: 10,25 | přečteno: 701x
  • Další články autora
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Drží naše lidi pod zemí. Musíme jednat, říká vyšetřovatelka válečných zločinů

4. května 2024  17:22

Kvůli své práci je Tetiana Žukovová dlouhodobě v hledáčku Rusů. Ukrajinská právnička se totiž snaží...

Meda a Jan Mládkovi. Milovníky umění i zvířat připomíná zámecká výstava

4. května 2024

Premium Dáma z Kampy, mecenáška, kurátorka, nakladatelka, sběratelka, ale také vegetariánka a milovnice...

  • Počet článků 0
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 0x
Autorka vystudovala seminář dějin umění na FFMU v Brně, v současné době žije ve svobodném povolání v Berlíně.

Seznam rubrik